Za dobu, co se věnuji realitám a jejich prodeji jsem se setkal s řadou mýtů, které kolují mezi lidmi a které mají někdy i velký vliv na jejich konání a rozhodování. S jakými nejčastějšími mýty se tedy můžete setkat a čemu je lepší nevěřit?
1. mýtus: kupní smlouva je nekonečně variabilní
Máte-li dojem, že když kupní smlouva nemá přesně stanovenou podobu a je do jisté míry variabilní, můžete do ní napsat, co chcete, jste na velkém omylu. Kromě obsahu, který má svá kritéria a zahrnuje třeba ujednání o ceně, řádnou specifikaci předmětu smlouvy (smlouva musí být určitá), identifikaci smluvních stran nebo jiné specifické náležitosti, musíte počítat například se skutečností, že originál kupní smlouvy, který podáváte na příslušný katastrální úřad, musí být opatřen úředně ověřenými podpisy smluvních stran.
Neznalost zákona neomlouvá, a právě z toho důvodu spolupracuji s renomovanou a v oboru zkušenou advokátní kanceláří, která připraví na míru nejen kupní smlouvu, ale i smlouvu o úschově kupní ceny, návrhy na vklad atd.
2. mýtus: nemovitost je majetkem kupujícího hned po podpisu smlouvy
Řada lidí se domnívá, že s kupujícím podepíše smlouvu, předají si v kufříku hotovost nebo udělá převod peněz v bance a od toho okamžiku je majitelem kupované nemovitosti. Tak to bohužel nefunguje. Nemovitost začne kupujícímu říkat „pane“ až ve chvíli, kdy mu budou na katastrálním úřadě přiznána k této nemovitosti práva. Obvyklá doba je od 21 do 30 dní od podání kupní smlouvy na příslušný katastrální úřad. Obvykle až potom se předává advokátovi výpis z katastru, kde je kupec uveden jako vlastník a advokát zasílá peníze prodávající straně a předává se nemovitost novému vlastníkovi.
3. mýtus: daň z příjmu se při obchodu s nemovitostí neplatí
Někdy ano, někdy ne. Daň z příjmu při prodeji jakékoliv nemovitosti se netýká pouze v případech, že je prodávající jejím vlastníkem po zákonem stanovenou dobu. U nemovitosti, kterou vlastník přímo využívá nebo ji využívají osoby v přímé linii, jde o 2 roky, u ostatních nemovitostí tato lhůta trvá 10 let. Například na pozemku nelze mít trvalé bydliště, takže zde se jedná vždy o 10 let. Po 2, případně po 10 letech je možné nemovitost prodat a neplatit žádnou daň z příjmu. Existují ještě další výjimky a možnosti, ale to nechám na samostatný článek.
4. mýtus: nemovitost s věcným břemenem nebo v exekuci je neprodejná
Že by se nějaká nemovitost nedala prodat? Tomu nevěřte. Rozhodně tedy ne, pokud se bavíme o nemovitostech s věcným břemenem či v exekuci. Pro oba případy existuje hned několik možných řešení.
5. mýtus: bez realitky je to hračka a navíc zadarmo
Určitě netvrdím, že to nelze, ale tak snadné to úplně není. Na prodej nemovitosti bez realitní kanceláře musíte být perfektně připraveni, mít veškeré potřebné informace, které za Vás jinak může obstarat realitní makléř. Budete také potřebovat dostatek volného času, abyste vše zajistili a pevné nervy abyste mohli počítat s jakoukoli situací, která může nastat. Pokud nemáte právní vzdělání, může Vás potkat spousta nezáviděníhodných a stresujících okamžiků.
Závěr
Pokud se rozhodnete prodat nemovitost a za tímto účelem oslovit realitního makléře, není příliš co řešit, protože ten se za provizi z prodeje postará o veškeré náležitosti, které k realizaci obchodu patří. Jestliže se ale rozhodnete, že za provizi ušetříte a vystačíte si sami pouze s právníkem, měli byste vědět, co se povídá, ale pravdivé to není.
Od roku 2012 jsem v Aktivreality absolvoval velké množství školení a zprostředkoval hodně prodejů nemovitostí podobných té Vaší – pokud tedy uvažujete o jejím prodeji, můžete se mi ozvat, vše spolu v klidu probereme a když se spolu domluvíme, tak Vaši nemovitost úspěšně prodáme.
ZBOŘTE MÝTY A ÚSPĚŠNĚ PRODEJTE SVOU NEMOVITOST!
Nevěřte mýtům, které se neochvějně drží mezi laickou veřejností.
Boris Nikolov