Článek

Získali jste nebo naopak prodali v roce 2023 nemovitost? Potom čtěte prosím dále!

Jestliže vlastníte pozemek, rodinný dům nebo byt v osobním vlastnictví, tak se Vás týká daň z nemovitosti. Pokud jste v roce 2023 koupili, zdědili nebo dostali darem jakoukoli nemovitost, tak máte povinnost nejpozději do 31. ledna 2024 podat daňové přiznání pro daň z nemovitých věcí.

V případě manželů nebo spoluvlastníků může daň za celou nemovitost uhradit pouze jeden z nich.

Pokud máte aktivní datovou schránku, máte povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Při porušení tohoto pravidla Vám hrozí pokuta 2 000 kč.

Toto daňové přiznání se podává pouze jednou a následně Vám vždy v květnu automaticky přijde informace o výši daně k zaplacení.

Pokud by však na nemovitosti došlo ke změně, která má vliv na výši daně, tak se musí daňové přiznání podat znovu. Změnou může být změna podlahové plochy domu, (např. při rekonstrukci) nebo změna velikosti pozemku nebo kolaudace domu na pozemku apod.

Zde můžete využít odkaz na formuláře EPO , kde můžete podat všechny možné daně online. Také tam můžete využít průvodce, který Vás provede celým formulářem a pomůže Vám jej vyplnit.

Pozor povinnost podat daňové přiznání se Vás může týkat i pokud jste nějakou nemovitost prodali!

Prodali jste v roce 2023 nemovitost, ale ještě Vám ve stejném kraji další nemovitost zůstala ve vlastnictví? Potom máte povinnost podat dílčí daňové přiznání.

Pokud jste v jednom kraji prodali všechny nemovitosti, které jste vlastnili, měli byste být automaticky finančním úřadem vyřazeni z platby daně. Ale přeci jen bych doporučil, abyste tuto skutečnost oznámili na finanční úřad a tím se vyhnuli případnému vysvětlování, kdyby tak finanční úřad neučinil a složenku Vám zaslal.

Stačí pokud vyplníte jednoduché prohlášení, že se odhlašujete od platby daně z nemovitých věcí. Takové prohlášení si můžete stáhnout zde.

Několik užitečných informací závěrem:

  • Jestliže jste návrh na vklad kupní smlouvy podali na katastr ještě v roce 2023, ale řízení o převodu nemovitosti bylo na katastru provedeno až v roce 2024, tak je termín pro podání daňového přiznání prodloužen na tři měsíce od následujícího měsíce kdy ke změně vlastníka došlo.
  • penále za opožděné podání daňového přiznání běží od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty a činí 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300.000 Kč). Pokuta se nepředepíše, pokud nepřekročí 200 Kč.
  • daň nižší než 30 Kč se nehradí s výjimkou daně za spoluvlastnický podíl na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a je vždy v minimální výši 50 Kč (i kdyby při výpočtu vycházela nižší).
  • daň je splatná 31.5., pokud je vyšší než 5.000 Kč, je možné ji rozložit do dvou stejných splátek, první se musí uhradit do 31.5., druhá do 30.11.

Závěr

Pokud by Vás zajímali informace ohledně dalších daní, které se Vás mohou týkat, můžete se podívat také na další článek Jak na daně u nemovitostí, kde rozebírám podrobněji všechny možné daně kolem nemovitostí.

Od roku 2012 jsem v Aktivreality absolvoval velké množství školení a zprostředkoval hodně prodejů nemovitostí – pokud tedy uvažujete o prodeji bytu, domu nebo pozemku, můžete se mi ozvat, vše spolu v klidu probereme a když se spolu domluvíme, tak Vaši nemovitost úspěšně prodáme.

Stačí kliknout zde na stránce vpravo dole na znak messengeru nebo zavolejte na 608 145 249.

Mějte se krásně.

Boris Nikolov

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Jak se točí video prohlídka

Při přípravě video prohlídky jednoho pozemku u Mělníka, jsem udělal sestřih právě z těch scén, které se nepovedly nebo nepoužily, abych Vás třeba i trochu pobavil a ukázal Vám

Přečíst článek »

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články