Článek

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí?

V předchozích dvou letech jsme zažili poměrně rychlý růst cen všech typů nemovitostí, ať se již jednalo o byty, domy, pozemky, rekreační chaty, garáže atd. Navíc se ceny zvedaly v celé republice, v levnějších lokalitách byl nárůst cen vyšší o desítky procent. V Praze, kde jsou tradičně ceny vysoké, byl nárůst nižší, ale i tak se cena standardního bytu 3+1 v panelovém domě na sídlišti přiblížila až k 8 milionům kč.

Jaká je aktuální situace na trhu s nemovitostmi?

Aktuální situace je nejasná a rozporuplná, ale začínají převládat hlasy, že dojde k poklesu cen. V předchozích letech určovali prodejní cenu spíše majitelé. Jelikož měli více zájemců o koupi své nemovitosti, tak neměli potřebu snižovat cenu a někteří majitelé navíc využívaly i možnost prodávat nemovitost pomocí aukce.

Nyní se situace překlápí více na stranu kupujících, jelikož se poptávka ze strany zájemců radikálně snížila.

Hlavních důvodů, proč se radikálně snížila poptávka po koupi nemovitostí je několik. Ten nejzásadnější jsou vysoké úroky u hypotečních úvěrů a přísnější podmínky, které musí žadatel o hypotéku splňovat, takže zájemci s hypotékami „skoro zmizeli“ z realitního trhu.

V předchozích letech jsem měl zkušenost, že zhruba 70 až 80 % nákupů nemovitostí bylo realizováno pomocí hypotečních a překlenovacích úvěrů. Nyní podle informací bank a hypotečních poradců ubylo žadatelů o úvěr až o 80 %.

Takže zbývá cca 20 % zájemců s úvěrem a 20 % zájemců s vlastními finančními prostředky. V této skupině, je ale také řada lidí, kteří sice mají zájem o koupi nějaké nemovitosti, ale nejdříve potřebují prodat svou nemovitost, aby získali peníze na koupi. V tomto případě se výrazně prodlužuje doba, kdy dojde k dokončení prodeje první nemovitosti, protože i u prodeje této další nemovitosti může přijít zájemce s podobným požadavkem. Takže potom už by to připomínalo „kulový blesk“ z oblíbeného filmu a všichni můžou velmi dlouho čekat, než se vše dokončí.

Vysoká inflace, vysoké ceny energií, válka na Ukrajině, to jsou další důvody, které mají velký vliv na zájemce o koupi. Vyvolává to u možných zájemců o koupi nemovitostí velké obavy a nejistotu z budoucnosti. Proto řada z nich vyčkává a odkládá koupi nemovitosti na „klidnější“ dobu.

Statistiky a vývoj cen od počátku roku 2022

Na realitním portálu Sreality, který je inzertním portálem na Seznamu naleznete jednoduchou tabulku, kde se můžete podívat na vývoj cen bytů, domů, pozemků a chat v různých lokalitách a období, které Vás bude zajímat. Je zde vidět, že od počátku roku 2022 ceny spíše stagnují a výkyvy cen směrem dolů jsou v jednotkách procent. Naopak nárůst cen je u stavebních pozemků, protože zde převyšuje poptávka nabídku již několik let.

Zdroj: Sreality

To, co se ale více mění je množství nabízených nemovitostí a zde je vidět rychlejší nárůst počtu inzerovaných nemovitostí. Z toho tedy vyplývá neochota majitelů snižovat cenu a tím pádem trvá delší dobu, než se najde vhodný kupec a zatím přibývají nové a nové nemovitosti v nabídce, které si navzájem konkurují a tím pádem vyvíjí tlak na slevu.

Portál Reality Mix, jakožto hlavní inzertní server Centrum.cz, hlásí pokles cen nemovitostí již druhý kvartál za sebou, ale opět se jedná o poklesy do 5 %.

Aplikace Valuo, která provádí online tržní odhady nemovitostí, dlouhodobě sleduje vývoj cen a v červnu tohoto roku uvedla ve svém blogu, že u bytů zhruba 20 % prodávajících snížilo své nabídkové ceny v inzerci. U domů to bylo cca 18 % prodávajících, takže jsme na podobných číslech.

Zdroj: Valuo

V článku se dále uvádí, že také údaje z katastru ukazují pokles počtu prodaných nemovitostí v porovnání s minulým rokem. Jak vidíte na přiloženém grafu, tak u bytů je pokles od začátku roku cca 20 %, u domů je tento pokles dokonce cca 25 % oproti stejnému období minulého roku.

Závěr

Jak je tedy patrné, tak se zatím překotný propad cen nekoná, ale prodlužuje se doba prodeje. Ten kdo chce nebo potřebuje nemovitost prodat, tak se pravděpodobně snížení ceny nevyhne a na začátku prodeje bude více než dříve nutné dobře nastavit „startovní“ požadovanou cenu na koupi.

Pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti a potřebujete se poradit o ceně, o strategii, apod., tak se na mě samozřejmě můžete obrátit a já Vám rád zdarma poradím nebo Vám vypracuji tržní odhad.

Nebo také můžete využít mého digitálního realbota, který Vám za 2 minuty vypracuje a zašle odhad ceny Vaší nemovitosti na messenger.

Stačí kliknout zde na stránce vpravo dole na znak messengeru nebo si načtěte do mobilu tento QR kód.

Zdravím Vás a přeji úspěšný prodej Vaší nemovitosti

Boris Nikolov

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Jak se točí video prohlídka

Při přípravě video prohlídky jednoho pozemku u Mělníka, jsem udělal sestřih právě z těch scén, které se nepovedly nebo nepoužily, abych Vás třeba i trochu pobavil a ukázal Vám

Přečíst článek »

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články